Resim Bulunamadı

ORTAOKUL OCAK AYI VELİ BÜLTENİ

22 Ocak 2016
2.373 defa okundu
 • Reklam
  ORTAOKUL OCAK AYI VELİ BÜLTENİ

  TATİL BAŞLIYOR… 

  Sizlerin hem dinlenmeniz hem eğlenmeniz hem de okula gittiğiniz dönemde zaman bulamadığınız etkinlikleri ve faaliyetleri gerçekleştirmeniz için fırsat yaratan yarıyıl tatili nihayet geldi. Sizler için sevinç kaynağı olan tatil dönemlerinde vaktin doğru değerlendirilmesi, tatilin hiçbir iş yapmadan vakit geçirmek olmadığını vurgulamak isteriz.

  Okulların yarıyıl tatiline girmesi; bir dönem boyunca yeni bilgi ve beceriler kazanmış ve birçok alanda belirli bir performans sergilemiş olan öğrenciler için bir soluk alma, dinlenme fırsatıdır. Bu fırsatı, tatil boyunca kitap ve defterleri bir köşeye atarak ve okulların açılış gününe kadar bütün gün televizyon seyredip geceleri geç saatlerde yatarak ya da odanıza kapanıp bilgisayar başında saatlerinizi harcayarak değerlendirme eğiliminde olmak isteyebilirsiniz. Böyle bir tatil anlayışı sizleri dinlenmekten çok aslında yoracaktır. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapınız önceleri zorlanır, daha sonrasında ise yavaş yavaş fizyolojik bir tembellik ortaya çıkar.

  Tatil boyunca tembelliğe alışan bünye okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanacağı gibi uzun bir süre kendini toparlayamaz. Tatilini bu şekilde bir tembellikle geçiren öğrencilerin birçoğu ilk günlerde derslerde ve okul düzenine uyum sağlamakta zorlandığı gibi yavaş yavaş derslerden ve okuldan uzaklaşır. Bunun sonucunda ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi bir durumla sonuçlanır.

  Peki, nasıl bir tatil yapmalı? Tatilde nelere dikkat edilmeli? Verimli bir tatil nasıl gerçekleşir?

  Yarıyıl tatilini verimli ve güzel geçirmek için öğrencilerin kendilerine mutlaka bir tatil programı hazırlaması gerekir. Bu programda dinlenmeye, eğlenmeye ağırlık verildiği gibi kendinizde eksik bulduğunuz konuların tekrarı için de zaman ayrılmalıdır. Özellikle okuldaki akademik başarısı düşük ve eksikleri fazla olan öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsattır.

  Konu yetiştirmede problemi olmayan akademik başarısı iyi öğrenciler için ise tatilde öğrendikleri konuların tekrarını yapmaları yerinde olacaktır. Her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler belirlenmelidir. Bu hedefler öğrencinin çalışma isteğini motive edecek nitelikte olmalıdır. Hayali ve gerçekleşmesi, imkansız hedefler, belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir. Bu dönem içinde uygulanabilecek 4 temel strateji vardır. Her öğrenci kendi durumunu gözden geçirip buna göre bu uygulamalardan birini yapmalıdır:

  Konu tekrarı yapmak: İnsan öğrendiklerinin % 75’ini bir hafta içerisinde, % 66’sını bir gün içerisinde, % 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hatası çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermelidir. Unutmayın; bu yıl yapacağınız çalışmalar, gelecek yıl gireceğiniz sınavlar için ön hazırlık niteliğindedir.

  • Tekrar kesintisiz değil periyodik aralarla yapılmalıdır.
  • Tekrarı birisine öğretiyormuş gibi anlatarak yapmak bilginin pekiştirilmesini sağlar.
  • Yazılı özet çıkararak yapılan tekrar hem yazılı öğrenmeyi hem de tekrarı sağlar.
  • Şema çıkartılarak yapılan tekrar bilginin resim haline gelerek, göz yoluyla algılanmasını ve beynin görüntü merkezinde derin izler bırakmasını sağlar.
  • Tekrar sırasında anahtar kelimelerin bir listesinin çıkarılması konunun özüne istenildiği anda ulaşabilmeyi ve anahtar kelimelerin beyne yerleşmesini sağlar.
  • Tekrar sırasında bilgi bir bütün olarak görülmelidir. En ideali konuyu ön okuma ile önce bütün olarak görmek, en sonunda ise son okuma ile hem tekrar etmek hem de bilgiyi bir bütün halinde, sistematik olarak görmektir.
  • Tekrar sırasında bilgi parçalarının kendi aralarındaki ve ait oldukları bütün ile ilişkilerine dikkat etmek, bu ilişkileri bilinçli olarak kurmak gerekir.

  Eksik kalan konuları tamamlamak: Konu eksiği olan öğrenciler, bu tatilde önceliği eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdır. Çünkü ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlamasıyla birlikte ev dışının daha cazip olması nedeniyle öğrenci için güçlük yaratabilecektir.Okul sınavlarınızda ve deneme sınavlarında ortaya çıkan sonuçlara bakarak eksik konularınızı günlere bölerek çalışmalısınız.

  Kitap Okumak: Öğrenciler için tatil, kendilerini geliştirmek için de çok iyi fırsattır. Bireyin kendini geliştirmesini sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır. Öğrenciler tatil boyunca bol bol kitap okuyacak vakte sahip olurlar. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarıları yakalaması çok zordur. Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.

  Peki, tatil demek yoğunluklu olarak ders çalışmak, tekrar yapmak ve kitap okumak mı demek? Tabii ki hayır! İlk dönemin yorgunluğunun atılması, bedenin ve zihnin dinlenmesi ve rahatlaması da gerekir. Zaten okul olmadığından bunlara ayıracak bol bol vakit olacaktır. Bundan dolayı hazırlanılacak tatil programına zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek önemlidir. Bu aktiviteler sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi

  Kup diflucan bez recepty

  , arkadaşlarla bir araya gelip ortak bir takım aktiviteler yapılması, yakınların ziyareti, hobilere daha çok zaman ayrılması şeklinde olabilir. Ancak, tüm bunları yaparken ölçülü olmak da önemlidir.

   Tatilde öğrencinin sağlığına da dikkat etmesi oldukça önemlidir. Tatil boyunca alınan besinlere dikkat etmek, özellikle kış aylarına denk gelen yarıyıl tatilinde mevsim şartlarına göre giyinmek, öğünleri düzenli ve zamanında yemek, kalkış ve yatış saatlerinin düzenli olmasına çalışmak ve riskli aktivitelerden çekinmek sağlık için oldukça önemlidir.

  İyi Tatiller

   

  Sevda DÜZLÜ ÖZ

  Çaycuma Koleji Rehber Öğretmeni

  Reklam
  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  ORTAOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ORTAOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU OCAK AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU OCAK AYI VELİ BÜLTENİ