Resim Bulunamadı

ANAOKULU OCAK AYI VELİ BÜLTENİ

22 Ocak 2016
2.694 defa okundu
 • Reklam

  TATİLE GİRERKEN…

   

  Değerli velilerimiz,

  Yoğun bir dönemi geride bıraktık. Sizlere tatil için, ailece gerçekleştirebileceğiniz bazı etkinlikler hazırladık. Bu etkinlikler, siz anne babaların, günün koşuşturmasından kalan küçük zamanlarda, çocuklarıyla kaliteli ve hoşça vakit geçirmelerine yardımcı olacaktır.

  Amacımız, çocuklarınızla sevginizi ifade etmenin farklı yollarını denemeniz

  priligy 30 mg kaufen

  , ortak paylaşımlarınızı arttırmanız, çocuklarınızın güven duygularını geliştirmeniz ve aynı zamanda keyifli zaman geçirmenize yardımcı olmaktır.

  Etkinlikleri yaparken o sırada yaşadığınız duygu ve düşüncelerinizi çocuğunuzla paylaşmanız, onun duygu ve düşüncelerini dinlemeniz, etkinliklerden maksimum yararlanmanızı sağlayacaktır. Etkinlikler, çocuklarınıza vermek istediğiniz mesajlar için zemin hazırlayacak ve bu sayede onlara daha kolay ulaştığınızı göreceksiniz. Belki yaşadığınız bir sorunun giderilmesi için yardımcı olacak, belki de ileride yaşayacağınız bazı sorunları önleme olanağı bulacaksınız. Bu nedenledir ki, bu etkinliklere ayırdığınız zaman, sorunlara ayırdığınız zamanı azaltacaktır.

  İyi tatiller…

   ETKİNLİK 1-Doğa Yürüyüşü Yapmak: Çocuğunuzla birlikte ailece bir doğa yürüyüşü yapın. Bu yürüyüş sayesinde hem çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmiş hem de temiz hava alıp spor yapmış olursunuz. Yolda yürürken sohbetler etmek, çocuğunuzla anılarınızı paylaşmak aranızdaki aile bağlarını daha da güçlendirecektir.

  ETKİNLİK 2 – Gökyüzünü Seyretmek: Çocuğunuz yatmadan önce ailece dışarı çıkıp gökteki aya bakın. Her gece büyümesini veya küçülmesini, gökyüzündeki yerinin değişmesini izleyin. Ay hakkında bir hikâye uydurun. Aile üyelerinden birisi başlasın sonra herkes bir iki cümle eklesin. Eğer isterseniz gökyüzündeki yıldızları gösteren bir harita da alabilirsiniz. Yıldız kümelerini birlikte öğrenip, izleyebilirsiniz. Gecenin sessizliğini dinleyerek, gökyüzündeki yıldız kümelerini tespit etmeye çalışmak aileniz için heyecanlı bir an olabilir.

   

  ETKİNLİK 3- İşyeri Ziyaret Günü: Çocuğunuzun hem bilgilenmesi, hem de birlikte hoş bir gün geçirmesi amacıyla, onu kendi işyerinize götürerek mesleğinizi tanımasını sağlayın.  İşyerinizde ne/neler üretiliyor?  Hangi meslek gruplarından çalışanlar var? Bu çalışanların işleri neler? Bunların hepsini görerek ve sorarak öğrenmesi için fırsatlar verin. Mümkünse, her kademeden çalışanla konuşmasını sağlayın. Akşam eve döndüğünüzde,  günün değerlendirmesini yapıp dikkatini çeken şeyler üzerinde konuşun.

   

  ETKİNLİK 4- Sessiz Sinema: Bu etkinlikte beden dili kullanılarak duygular, hayvanlar, meslekler vb canlandırılır. Konuşmak ya da ses çıkarmak yasaktır. Bir kişi canlandırmayı yaparken diğer aile üyeleri tahmin etmeye çalışır. Doğru tahminde bulunan, bir sonraki canlandırmayı yapar.

   

  ETKİNLİK 5- Kek İle Çay Saati: Ölçülü davranmanın ve kurallara uymanın önemini kavramaya yönelik güzel bir etkinlik. Çocuğunuzla birlikte kek yapmaya ne dersiniz? Ama bu her zaman yaptığınız keklerden biraz değişik. Her zaman yaptığınız lezzetli bir kekin malzemelerini masaya koyun. İlk denemeyi hiç bir ölçü kullanmadan tamamen çocuğunuzun tahminleri doğrultusunda yapın. İkinci kez aynı keki ölçüye uygun yapın. Kekler piştikten sonra her iki keki yan yana koyun ve birlikte tadın. Neler yaptığınızı gözden geçirin. Ölçülü ve ölçüsüz yapılan kekler arasındaki farkın nedenini, belirlenen ölçülere uymak ve uymamak şeklinde açıklayın. İnsanların ölçülü, kurallara uygun davranmasının ne anlama geldiği ile ilgili konuşun. Bu davranışlara örnek verin. Nerede nasıl davranmak gerektiğini bilmenin ve uygulamanın kişilere neler kazandırdıklarını tartışın. Çocuğunuzdan ölçülü ve ölçüsüz davranışlara örnek vermesini isteyerek çay servisi yapın.

   

  ETKİNLİK 6- “Artık Büyüyorum  Bu çalışma öncesinde tüm aile bireyleri bir araya gelerek aile toplantısı yapabilirsiniz.  Ailedeki herkesin görevleri ve bunları yerine getirmediğimizde hayatımızın nasıl zorlaştığıyla ilgili sohbet etmenizi öneriyoruz. Çocuğunuzun yaşla birlikte insanların becerilerinin buna paralel olarak da sorumluklarının arttığını fark etmesine yardımcı olun. Bu konuda kendinizden örnekler de verebilirsiniz.

   

  Sevda DÜZLÜ ÖZ

  Çaycuma Koleji Rehber Öğretmeni

  Reklam
  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  ORTAOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ORTAOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL OCAK AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL OCAK AYI VELİ BÜLTENİ