Resim Bulunamadı

İLKOKUL OCAK AYI VELİ BÜLTENİ

22 Ocak 2016
3.059 defa okundu
 • Reklam

  REHBERLİK SERVİSİ VELİ BÜLTENİ

  Sayın Velimiz;

  Okulların açıldığı ilk günler daha dün gibi. Dört ayı geride bıraktık ve yarıyıl tatiline girdik. Oryantasyon döneminde öğrencilerimizin; öğretmenlerine, arkadaşlarına, okul ve okul kuralarına uyum sağlama sürecinde yanlarında bulunup yardımcı olduk. Öğrencilerimizin aileleri ile olan ilişkilerini değerlendirmek için “Aile Envanteri” uygulayarak sonuçlarını sınıf öğretmenlerimizle paylaştık. Arkadaşları arasında daha sessiz kalan, az arkadaşı olan öğrencilere yönelik yapılabilecek çalışmaları değerlendirdik. Verimli ders çalışma ile ilgili sunumlar gerçekleştirdik. Öğrencilerimize öfkenin kontrol altına alınabilen bir duygu olduğunu anlatıp “Öfke Kontrolü” çalışmaları yaptık. 1.sınıf öğrencilerimizin okula ilişkin duygu ve düşüncelerini duygu maskeleri yaparak anlamlandırmalarını sağladık.

  Yapılan gözlem ve öğretmen değerlendirme formları sonuçlarına göre özel destek alması gereken öğrenci velilerimizle görüşmeler yaptık ve profesyonel destek almak üzere yönlendirdik.

  Yarıyıl tatilinde öğrencilerimizin, bol bol kitap okumalarını ve öğretmenlerinin verdikleri ödevleri yapmalarını öneriyoruz. Özellikle zihinden toplama çıkarma çapma işlemlerini yapmaları yararlı olacaktır. 4. sınıf öğrencilerimizin ilk dönem işlenen konuların tekrarını yapmaları unutmayı engelleyecektir. Her gün belli bir program dâhilinde konu tekrarı yapılması sağlanmalıdır.

  Kitap Okuma Öğrenciler için tatil, kendilerini geliştirmek için de çok iyi fırsattır. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarıları yakalaması çok zordur. Ayrıca tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, kitap okumanın keyfini yaşamaları açısından bulunmaz bir fırsattır. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.

   

  Anne Babalara Öneriler…

  • Ara dönem, anne babaların çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar birlikte zaman geçirilmeli ve zevk alınacak aktivitelerde bulunulmalıdır. Bu aktiviteler sevilen zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelerek ortak zaman geçirme, yakınların ziyareti, hobilere daha çok zaman ayırma şeklinde olabilir.
  • Yatış ve kalkış saatlerinin düzenli olmasına çalışılmalı ve riskli aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Çocuğun dönem boyunca sergilediği performans diğer çocuklarla karşılaştırılıp kıyaslanmamalıdır.
  • Çocukları ikinci döneme motive etmek için kaygı ve tehdit yolu kullanılmamalıdır.
  • Karnesinde beklenen performansı gösteremeyen öğrenci, bunun ara karne olduğu telafi şansı bulunduğu yönünde desteklenmelidir.
  • Özellikle akademik olarak okulda denemeye cesaret edemediği bazı şeyleri stresten uzak bir ortamda denemesi yüreklendirilmelidir.
  • Tatil amacına uygun olarak planlanmalı hem eğlenceye hem de çalışma etkinliklerine vakit ayrılmalıdır, sıkıcı ve yoğun çalışma saatlerinden kaçınılmalıdır.

  Sorumluluk Duygusu Çocuklara Erken Yaşlarda Verilmelidir…

  Tatil döneminde de çocukların yapmaları gereken görevlerle ilgili sorumluluklarına devam etmeleri, aile içinde yeni pozisyonlar almaları önemlidir. Bu, çocuğun kendine güvenmesi ve benlik algısı geliştirmesi açısından önem taşımaktadır. Tatil kazanmasını istediğiniz sorumlukların yerleşmesi için iyi bir fırsattır.

  Sevgi dolu bir aile ortamında mutlu, güven içinde ve sorumluluk duygusu gelişmiş çocuklar yetiştirmek her anne babanın amacıdır. İşleri yoluna koymak, çocuğunuz için en iyinin ne olduğuna, ne gibi değişikliklerin gerektiğine ve bunları nasıl yapacağınıza karar vermek ana baba olarak sizin sorumluğunuzda ve elinizdedir. Sakin ve huzurlu bir ev sizinle başlar.

  Bunlar Size Tanıdık Geliyor Mu?

  “Canım şimdi yapmak istemiyor.”

  “Bu benim işim değil.”

  “………….işi yapmayı hiç sevmiyorum başkası yapsın.”

  Çoğu kez bu sözlerle karşılaşmamak için anne babalara işleri kendilerinin yapmaları daha kolay görünür. Ancak sorumluluk duygusu gelişmiş çocuklar kendi kendilerine yeten, işbirliği duygusu olan, özgüvenli bireyler olarak yetişirler.

  Peki Ama Nasıl !!!

  • İlk önce ailenizin her konuda bir takım olduğunu düşünün, evdeki sorumlukların yapılmasında da takım halinde çalışın takım ruhunu sağlamak için ailenize bir isim bulun.
  • Takımınızı oluşturduktan sonra ev işleri ile ilgili bir plan yapın. Bu planda evde yapılması gerekenleri ve bunların kimin yapacağını belirleyin.
  • Her gün ya da her hafta evde yapılması gereken işlerin bir listesini çıkarın, sonra hangi sorumlukların çocuğunuza ait olacağına karar verin. Listedeki işlerin yanına yapacak kişinin isminin baş harfini yazın.
  • Her hafta çocuğunuzun üstesinden gelebileceği işlerin bir listesini çıkarıp görebileceği bir yere asın, onun seçmesine fırsat verin. Bu işlemi ailedeki herkes için gerçekleştirin.
  • Sorumlu olduğu işi bitirten çocuğunuzu, kumbarasına atacağınız 1 TL ya da sorumluluklarını yerine getirirken bulabileceği küçük armağanlar gizleyerek ödüllendirin.

  Evdeki Sorumlukları Düzene Koymak için Dikkat Edilmesi Gereken

  10 ÖNEMLİ NOKTA!

  • Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren ev işleri ile ilgili küçük sorumluluklar verebilirsiniz.
  • Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun ona her zaman bir işin nasıl yapılacağını adım adım anlatın.
  • Çocuğunuzu her yardımcı olduğu zaman övün.
  • İşler sizin istediğiniz gibi yapılmadığı zaman kızmayın

   , üzülmeyin.

  • Çocuğunuza hangi işlerden sorumlu olmayı arzu ettiğini sorun.
  • Çocuklarınızın işleri sıra ile yapmalarını sağlayın.
  • Çocuğunuz işlerden şikâyet ettiği zamanlarda geri adım atmayın.
  • Çocuğunuzun harçlığı ve ev işleri arasında bir ilişki kurun.
  • Çocuğunuzun her gün ve her hafta hangi işlerden sorumlu olduğunu bildiğinden emin olun.
  • Çocuğunuz eğer işlerini yapmakta güçlük çekiyorsa, nedenini bulun ve onu bu sorunu çözebilmesi için harekete geçin.

  Çocuğunuzun kendine güvenmesi için önce siz ona güvenin,

  Güveninizi göstermek içinde ONA BİR SORUMLULUK VERİN…

  İyi tatiller

                                                                                                                       Sevda DÜZLÜ ÖZ

                                                                                                            Çaycuma Koleji Rehber Öğretmen

  Reklam
  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  ORTAOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ORTAOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  İLKOKUL MART AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU OCAK AYI VELİ BÜLTENİ
  ANAOKULU OCAK AYI VELİ BÜLTENİ